Większość dzieci z autyzmem posiada mutacje genowe MTHFR, w szczególności 677CT lub 677TT mutacje lub związek heterozygotycznych alleli 677CT i 1298AC. Badania wykazały(klik), że tylko dwa procent dzieci w grupie nie miało mutacji MTHFR.
Badania wykonane w 2012 roku (klik) pokazały kolejne kawałki układanki genetycznej , znajdując kilka nowych genów związanych z autyzmem i sugerują, że istnieje prawdopodobnie około 1000 genów, które nadają wysokie ryzyko dla wystąpienia autyzmu . Rok wcześniej, naukowcy odkryli, że wiele z tych genów miało mutację de novo , co oznacza, że nie były one dziedziczone. A to oznacza, że środowisko jest przyczyną wielu (jeśli nie wszystkich) przypadków autyzmu.
Więc jakie czynniki środowiskowe są z tym wszystkim związane?
Materiał dowodowy sugeruje, że być może w jednej trzeciej przypadków, kwestie środowiskowe rozpoczynają się w łonie matki. Duńskie badania wskazywały na zakażenia w czasie ciąży. Innym okazało się, że jeśli matka miała choroby zapalne (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba trzewna), astmę lub alergie, to ryzyko autyzmu u dziecka dramatycznie wzrosło. Wszystko, co powoduje rozregulowanie odporności u matki może przyczynić się, zgodnie z tym artykułem, do wystąpienia autyzmu u dziecka.
Nasuwa się więc pytanie, dlaczego jesteśmy tak dużo bardziej podatne na różne stany zapalne dzisiaj niż w przeszłości?
Znacznie bardziej niedawne badania wykazały, że " matki, które urodziły dziecko ASD były cztery razy bardziej narażone na obecność przeciwciał anty-mózgowe " i miały również wzrost wskaźników chorób autoimmunologicznych , takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty układowy. To nie znaczy, że matki są winne - stany zapalne mogą być ciche, a infekcje występują losowo przez cały czas.
Narażenie na działanie substancji chemicznych , zarówno w okresie życia płodowego lub podczas pierwszych miesięcy i lat życia może przyczynić się do autyzmu. Dr Ben Lynch omawia teorię dotyczącą kwasu foliowego i suplementacji, szczególnie u dzieci z mutacjami genu MTHFR, która jest poparta badaniami (klik) . Szczepienia, zwłaszcza zważywszy na dużą liczbę dawek w tak młodym wieku, a tak blisko siebie, są wymieniane przez wielu rodziców i lekarzy jako czynnik zapalny w rozwoju autyzmu u dzieci.(klik) Nawet jeśli jest to gwóźdź do trumny dla dzieci, które już i tak walczą przeciwko wielu innym problemom, a nie z samym autyzmem, rząd finansuje kolejne „bezpłatne” szczepienia zamiast zająć się kwestią badań, aby zapobiec niepotrzebnej dodatkowej krzywdzie kolejnych jeszcze potencjalnie zdrowych dzieci.
Zastanówmy się czy mając mutację MTHFR – masz autyzm???
Oczywiście nie każda osoba z mutacjami w cyklu będzie autystyczna albo będzie cierpiała na inne schorzenie. Większość chorób jest bowiem uwarunkowana wieloczynnikowo. Są czynniki genetyczne, infekcyjne i środowiskowe. Każde z nich muszą przekroczyć pewien próg wytrzymałości organizmu, aby pojawiła się choroba. Jednakże to, co czyni cykl metylacyjny tak unikatowym i istotnym dla naszego zdrowia, jest fakt, iż mutacje w tym cyklu mają wpływ na wszystkie trzy czynniki. Sugerowałoby to tezę, iż jeśli osoba ma wystarczająco dużo mutacji albo słabości w cyklu metylacyjnym, MOŻE to samo w sobie wystarczyć aby spowodować chorobę uwarunkowaną wieloczynnikowo, jako że mutacje cyklu mogą prowadzić do przewlekłych infekcji, zwiększonego obciążenia toksynami ze środowiska i mieć pośredni wpływ na ekspresję genów.
Oto bardzo skrócony przegląd potencjalnych konsekwencji wariacji genów w cyklu metylacyjnym:
- Podwyższona homocysteina: obniżenie funkcji nerek, udary, zawały, cukrzyca, choroba Alzheimera, choroby układu nerwowego
- Zmniejszona metylacja: nowotwory, szybkie starzenie się, choroby naczyń krwionośnych, choroby układu nerwowego, transmisje retrowirusowi, zespół Downa
- Zmniejszone BH4: cukrzyca, atypowa fenyloketonuria, zmniejszone poziomy dopaminy i serotoniny, nadciśnienie, arterioskleroza, zmniejszone NOS
- Zwiększony amoniak: trzepotanie dłońmi, dezorientacja (mgłą umysłu), nadakrtywność, aktywacja receptorów NMDA prowadząca do ekscytotoksyczności glutaminianu, paranoja, ataki paniki, utrata pamięci, przyspieszony oddech.
Ważne jest, aby zapamiętać, że cykl metylacyjny bierze też udział w pokonywaniu infekcji wirusowych i detoksykacji toksyn środowiskowych i metali ciężkich. Wspieranie cyklu metylacyjnego może sprawić, że organizm sam zacznie pozbywać się toksyn. Detoksykacja jest bardzo ważna dla zdrowia w długotrwałej perspektywie.
Tu zrobisz badanie na mutację genu MTHFR
Teraz trochę teorii…
MTHFR to gen, który działa jak przełącznik, włącza, bądź wyłącza różne procesy w organizmie. MTHFR lub reduktaza metylenotetrahydrofolianu bierze kwas foliowy i przekształca go do metylofolianu. To może nie wydawać się nic wielkiego, ale jest to jedna z najbardziej istotnych funkcji w organizmie. Związek między autyzmem i MTHFR może być najważniejszym wydarzeniem w profilaktyce i leczeniu autyzmu.
Statystyki nie mogą być ignorowane, 98% dzieci z autyzmem ma mutację genu MTHFR, który hamuje ich zdolność do skutecznego przekształcania kwasu foliowego w metylofolian.
Rodzaje Mutacji MTHFR:
- HOMOZYGOTYCZNY, co znaczy, że zarówno kopia po „ojcu”, jak i po „matce” miały te same mutacje, czyli albo MTHFR C677T albo MTHFR A1298C. Oznacza to, że efektywność tej mutacji jest niska na poziomie 7-10%.
- HETEROZYGOTYCZNY, co znaczy, że mamy jedną kopię: albo genu MTHFR C677T albo MTHFR A1298C plus jedną „normalną” wersję od któregoś z rodziców. Oznacza to, że gen MTHFR pracuje na poziomie 55-70% w stosunku do normalnego genu.
- MIESZANY HETEROZYGOTYCZNY, co oznacza, że mamy jedną kopię mutacji genu MTHFR C677T po jednym rodzicu, gdy po drugim mamy MTHFR A1298C. Ten typ mutacji jest częsty u autystów i powoduje istotną akumulację metali ciężkich.
Więc jaki jest cel metylacji???
- Przekształcenie kwasu foliowego do aktywnej postaci.
- Przekształcenie witaminy B12 z cyjanokobalamina w metylokobalaminę.
- Eliminacja wysokiego poziom homocysteiny, przekształcenie jej do metioniny, a następnie SAMe (S-adenozylo L-metionina), tu niezbędne są zmetylowane postacie kwasu foliowego oraz witamina B12.
- SAMe inicjuje dwa bardzo ważne szlaki metaboliczne o kluczowym znaczeniu protekcyjnym: transsulfurację i transmetylację.
- Tworzenie SAMe jest zależne od dostępności w diecie kwasu foliowego, ale również witaminy B12 i choliny. Ważne by witaminy te były w postaci zmetylowanej.
- W wyniku tego procesu powstaje m.in. glutation
- Produkcji białek strukturalnych, peptydów, kwasów nukleinowych i fosfolipidów.
- Synteza fosfatydylocholiny, substancji warunkującej strukturę i funkcje błon komórkowych.
- Powstawanie neuroprzekaźników w OUN (serotonina, noradrenalina i dopamina).
- Powstawanie niektórych hormonów, np. melatoniny.
- Oczyszczania organizmu i usuwanie nadmiaru toksycznych substancji.
- Budowanie i rozkładanie hormonów.
- Naprawa i budowanie DNA i RNA.
- Dostarczenie materiałów do budowy DNA i RNA.
- Regulacja ilości neuroprzekaźników (usuwanie nadmiaru).
- Regulacja stanów zapalnych.
- Aktywacja i inaktywacja genów.
- Eliminacja histaminy.
- Synteza kreatyniny, choliny, karnityny, koenzymu Q10, czy białek otoczki mielinowej.
Jakie choroby są związane z mutacją genu MTHFR???
Bezpłodność u kobiet i mężczyzn
- Zatory płucne i zakrzepice
- Depresje
- Schizofrenia
- Zaburzenia afektywne dwubiegunowe
- Fibromialgia
- Zespół chronicznego zmęczenia
- Gromadzenie się toksyn w organizmie
- Możliwość zatrucia lekami typu paracetamol, metotreksat czy lekami przeciwpadaczkowymi
- Choroba parkinsona i alzheimera
- Demencja układu nerwowego
- Zespół jelita drażliwego
- Stan przedrzucawkowy w ciąży
- Wady płodów, w tym rozszczep kręgosłupa i wady serca
- Śmierć wewnątrzmacicza płodu
- Przedwczesne odklejanie się łożyska
- Nowotwory, w tym białaczka, gruczolak jelita grubego, oponiak, glejak, nowotwory piersi, tarczycy, prostaty i układu pokarmowego
- Hiperhomocysteinemia
- Zawały serca
- Niski poziom HDL
- Miażdżyca
- Choroby autoimmunologiczne
- Padaczka
- Szybsze starzenie się organizmu
- Nadciśnienie tętnicze
- Choroby neurologiczne o nieznanej etiologii, astma
- AUTYZM
PODSUMOWUJĄC!!!
- Metylacja to proces regulowania aktywności genów.
- Na metylację mają wpływ czynnik epigenetyczne czyli nasza dieta, stres, środowisko
- Zła metylacja w połączeniu z mutacjami genów to rozpoczęcie wyścigu ku chorobie. Kiedy się pojawi nie wiadomo, ale się pojawi, chyba że będziemy przeciwdziałać temu.
- Leki objawowe nie będą działać należycie, gdy metylacja nie będzie efektywna.
- Zła metylacja, mutacje genów, leki, szczepionki mogą wywołać inne efekty od oczekiwanych.
Źródła:
http://blog.epigenom.pl/2016/05/08/genetyczne-czynniki-ryzyka-powiklan-poszczepiennych/
http://mthfr.net/folic-acid-fortification-increase-in-mthfr-and-rise-in-autism/2012/05/11/
http://www.nytimes.com/2012/08/26/opinion/sunday/immune-disorders-and-autism.html?_r=0
http://blogs.nature.com/freeassociation/2012/04/autism-exomes-arrive.html
http://www.jpands.org/vol9no4/boris.pdf
Iwona Wierzbicka "Metylacja w praktyce dietetyka klinicznego"
http://www.bioautyzm.pl/