Witamina A - czyżby tajna broń do walki z autyzmem?

Odsłony: 19224
Oliwkowe Życie

 

Witamina A jest substancją przeciwutleniającą oraz zwiększającą skuteczność układu odpornościowego, zwłaszcza wobec odry. Obecnie zalecana dawka dobowa witaminy A jest prawdopodobnie stanowczo zbyt mała w przypadku naszej populacji, jakkolwiek w rzadkich przypadkach witamina A może być toksyczna, zwykle w przypadku długotrwałego podawania dużych dawek lub tzw. megadawek, to znaczy milionów jednostek.

 

Niektórzy rodzice stosują obecnie dwudniowe podawanie megadawek w celu zwalczenia odry jelitowej u swoich dzieci z ASD, nie powtarzany wszakże częściej niż co 6 miesięcy. Niemowlęta i bardzo małe dzieci nie są w stanie zmetabolizować nietoksycznego beta-karotenu do witaminy A, więc, jakkolwiek karoteny odgrywają istotną rolę w metabolizmie, nie mogą stanowić dostatecznego źródła witaminy A. Witamina D może być toksyczna w dużych dawkach, tak więc dawka witaminy A wynosząca do 5000 IU (jednostek międzynarodowych) na dobę powinna być uzyskiwana z oleju z wątroby dorsza; megadawki witaminy A muszą być połączone z palmitynianem).

Kryteria podawania megadawek (200,000 IU lub 400,000 IU), wg Dr Jaquelyn McCandless,  przez okres kolejnych dwóch dni co 6 miesięcy stanowią: zwiększone miano przeciwciał IgG wobec różyczki w surowicy, dowody reakcji autoimmunizacyjnej w postaci wysokiego miana podstawowego białka mieliny (MBP) oraz innych znaczących przeciwciał przeciwko elementom komórek nerwowych, wywiad świadczący o regresji po zastosowaniu szczepionki MMR oraz utrzymujące się problemy z przewodem pokarmowym.

Dr Mary Megson, pediatra w Richmond VA, udowodniła, iż pewne dzieci podatne na autyzm odznaczają się genetycznie uwarunkowanym ryzykiem wystąpienia defektu białka G-alfa. Mary sugeruje, iż postęp urazu u tych podatnych dzieci rozpoczyna się od ekspozycji na pszenicę, a następnie na antygen odry, a później dodanie toksyny krztuścowej, co powoduje u nich rozłączenie ścieżek białka G-alfa. Ścieżki receptora retinoinowego są niezwykle ważne dla widzenia, wrażeń dotykowych, przetwarzania mowy oraz uwagi. Patrzenie na boki może wskazywać ograniczenie funkcji pręcików i może być wskazówką istnienia defektu białka G-alfa, zwłaszcza jeśli wywiad rodzinny wskazuje inne osoby z kurzą ślepotą lub niedoczynnością tarczycy. Próba podania oleju z wątroby dorsza, a następnie próba podania urecholiny w celu zablokowania stymulacji receptora acetylocholiny (objawiającego się zmniejszeniem produkcji żółci i wydzielania trzustkowego) mogą mieć działanie terapeutyczne w tej podgrupie dzieci z ASD.

PROTOKÓŁ WITAMINY A

NOWA TERAPIA AUTYZMU OPRACOWANA PRZEZ DR MARY MEGSON

1.WPROWADZENIE

Pfeiffer Treatment Center oferuje teraz protokół witaminy A pacjentom ze spektrum autyzmu. Ta terapia została zaproponowana po raz pierwszy w 1999 roku przez Dr Mary Megson z uniwersytetu Virginia i doprowadziła do licznych raportów o ogromnych postępach u pacjentów autystycznych. Ponad 500 pacjentów było leczonych tym protokołem bez żadnych problemów.

Ten protokół jest znacznie bezpieczniejszy niż infuzje sekretyny i wydaje się być równie skuteczny.

Obejmuje dwie fazy:  a) ładowanie witaminy A, po którym następuje b) podawanie leku Bethanecol.

Ta terapia jest szczególnie obiecująca dla pacjentów z jednym lub więcej z następujących symptomów: zła absorpcja, rozbieżne patrzenie, opóźnienie mowy, sucha skora, słabe umiejętności socjalne, ślepota nocna, miękkie stolce i suche oczy.

2.ŁADOWANIE WITAMINY A


Tran (Cod liver oil) jest preferowanym źródłem witaminy A - w oparciu o raporty Megson, Mc Ginnisa i innych, ze tran jest szczególnie skuteczny w pokonywaniu symptomów autyzmu. Witaminę A podaje się z witaminami C i E przez okres dwóch miesięcy. Stosowane dawki są całkiem skromne. Wielu pacjentów osiągnęło znaczne postępy w czasie tej fazy protokołu, jednak najbardziej uderzające korzyści zwykle pojawiają się po zastosowaniu Bethanecolu

3.PODAWANIE BETHANECOLU

Lek Bethanecol (znany także jako Urecholine, Myocholine ) stosowany jest po zakończeniu fazy ładowania witaminy A. Ten lek jest antagonistą muscarinic (muscarinic, antagonist), który stymuluje parasympatyczny system nerwowy i promuje wykorzystanie witaminy A w komórkach. Ten lek posiada bardzo dobrą historię bezpieczeństwa i stosowany jest u milionów dzieci.

Jako środek bezpieczeństwa, centrum wymaga, aby pierwsza dawkę Bethanecolu dać dziecku w obecności lekarza, który będzie obserwować dziecko przez godzinę. Po tej dawce pacjent będzie otrzymywać dawkę Bathenecolu 2 razy dziennie, najpierw o 8 rano i o 3 po południu.

Uczestniczące rodziny  proszone są o uważne obserwowanie pacjenta w ciągu pierwszego tygodnia, aby stwierdzić czy efekty Bethanecolu "ścierają się". Ta informacja pomoże lekarzom w określeniu czy należy zmienić dawkę.

 

Woody McGinnis M.D. (jeden z czołowych lekarzy DAN):

„Bethanecol jest silnym stymulatorem trzustki. Ma pozytywny wpływ na wydzielanie kwasu żołądkowego. Moj pierwszy pacjent zażywający Bethanecol miał następnego dnia pierwszy w życiu dobrze sformowany stolec.

Zaobserwowałem naprawdę znaczne postępy językowe i społeczne w ciągu 40 minut od pierwszej dawki Bethanecolu, jakby naciśnięto przycisk.    

Bethanecol mógłby mieć taki natychmiastowy efekt albo jako silny stymulant trzustki albo działając na liczne receptory centralnego układu nerwowego.

Moje pierwsze wrażenie: dzieci, które zareagowały na sekretynę, mogą należeć do grupy dzieci reagujących pozytywnie na Bethanecol.

Cienkie tabletki Bethanecolu (10mg) można łatwo podzielić na dwie lub cztery części, aby zacząć od dawek 2.5 - 5 mg.

Musimy poinformować rodziców, ze nie stwierdzono czy stosowanie Bethanecolu w terapii dzieci przez dłuższy czas jest bezpieczne. Jeśli ważna częścią mechanizmu działania Bethanecolu jest poprawa trawienia i asymilacji składników odżywczych, to być może zapotrzebowanie na Bethanecol będzie z czasem słabnąć. (...)

Chciałbym podkreślić, ze uważamy, iż Bethanecol jest skuteczny, jeśli uprzednio podajecie dziecku tran (Cod liver oil) przez około 2 miesiące. Kirkman jest pierwszym dostawcą zapewniającym mnie, ze jego tran jest naturalny w 100%, bez żadnej ilości witaminy A - palmitate (palmitynian).”

 

PROTOKÓŁ :

Kilka dni przed podaniem CLO dawajcie dziecku codziennie

     Witamina E 200 - 400 IU dziennie

     Witamina C  250- 1000 mg dwa razy dziennie

dodajcie tran (+ witamina E i C jak wyżej)

      2 - 5 lat 2500 IU witaminy A

      5 - 10 lat 3750 IU witaminy A

      > 10 lat - 5000 IU witaminy A

 

Zredukujcie witaminę A - palmitate (palmitynian)

Po dwóch miesiącach podawania tranu dodajcie Bethanecol, kontynuując tran.

      Dzieci poniżej 5 lat - zacznijcie od 2.5 mg Bethanecolu

      5 - 8 lat - zacznijcie od 5.0 - 7.5 mg Bethanecolu

      starsze dzieci - zacznijcie od 10 mg Bethanecolu

 

Podwyższajcie stopniowo dawkę obserwując efekty (maksymalna dawka 12.5 mg). Wielkość źrenic (staja się mniejsze) może pomoc w określeniu odpowiedniej dawki. Często pożądana jest druga dawka (po południu).

 

MYOCHOLINA

Myocholina występuje w tabletkach po 10mg/tabletkę i po 25mg/tabletkę. Dzieli się dość dobrze na 2 części i na 4, jest na niej "krzyżyk".

Można ją kupić w aptece (każdej) w Niemczech, podobno wymagają recepty, może być polska recepta.

Protokół Myocholine:

 1. Zaprzestajemy podawania "sztucznej" witaminy A. Robimy rewizję wszelkich podawanych multiwitamin, suplementów itd. i Witamina A w formie palimitynianu (retinoli palmitas, retynol palmitynianu) nie może byc podawana. Jeśli na suplu nie jest napisane, że to jest witamina A w formie "cis" to można śmiało zakładać, że jest to palmitynian retinolu i dany suplement nie może być podawany.
 2. Podajemy witaminę C i witaminę E. Oczywiście sprawdzamy preparaty wielowitaminowe, suple itd. które bierze dziecko.

Dawki witaminy C:

250-1000mg dwa razy dziennie, są to dawki orientacyjne, dawkę należy dobrać indywidualnie.

Dawki witaminy E:

200-400 jednostek międzynarodowych  na dobę.

 

Forma "kwas askorbinowy" i 'buforowana forma witaminy C" - buforowana oczywiście droższa ale lepsza dla żołądka, kwas askorbinowy tani i powszechnie dostępny.

Wg M.Candless "Dzieci z głodującymi mózgami” witamina C lepiej aby była buforowana bo jest lepiej tolerowana i aby była podawana w 3-4 dawkach na dobę bo nie pozostaje w organizmie zbyt długo. Podanie zbyt dużej dla danej osoby dawki witaminy C może sie skończyć biegunką - wtedy zmniejszamy dawkę i szukamy "progu tolerancji".

 1. Do podawanej witaminy C i E jak z punktu 2. zaczynamy po kilku dniach podawać tran Kirkmana. Nie chodzi o to, że "Cod Liver Oil" jest jakiś "magiczny" ale o to, że zawiera witaminę A w formie "cis" oraz został oczyszczony z metali ciężkich.

Dawki CLO w zależności od wieku dziecka:

 • 2-5 lat - 2,5ml/2 kapsułki (2500 jednostek międzynarodowych witaminy A)
 • 5-10 lat - 3,75ml/3kapsułki (3750 jednostek międzynarodowych witaminy A)
 • powyżej 10 lat - 5ml/4 kapsułki (5000 jednostek międzynarodowych witaminy A)

Przeliczenie na podstawie dawkowania podanego na stronie Kirkmana i na podstawie protokołu wit A. 

Tran podajemy przez przynajmniej 2 miesiące.

Niektóre mamy podawały inny tran, np. "Lysi" i także miały efekty pozytywne.

 1. Dołączamy Myocholinę (nadal podajemy zarówno witaminy C i E jak i tran). Maksymalna dawka dobowa Myocholiny wynosi 12,5mg. Najpóźniejsza godzina podawania to 15:00. Możemy podawać w 2 dawkach, np. o 7-8 rano pierwsza dawka a o 15 druga dawka. Wprowadzenie Myocholiny może być stopniowe, np. wg poniższego schematu:
 • 1 dzień 2,5mg rano
 • 2 dzień 2,5mg rano i 2,5mg do 15:00
 • 3 dzień 5mg rano i 2,5mg do 15:00
 • 4 dzień 5mg rano i 5mg do 15:00

(Można wydłużyć i podawać kilka dni jak w dniu pierwszym, kilka dni jak w dniu drugim itd.)

Jak długo stosujemy Myocholinę?

Tak długo, jak długo widzimy pozytywne efekty. Gdzieś do pół roku. Prawdopodobnie jeśli po 6-8 tygodni podawania nie ma efektów to na nasze dziecko Myocholina po prostu "nie działa".

Zaczynamy od małych dawek i liczymy się z tym, że dziecko może się zsikać lub i coś więcej po pierwszej dawce. Co jest w sumie chyba logiczne, bo Myocholine działa na układ przywspółczulny.

Pierwsza dawka powinna być podana u lekarza, pod nadzorem itp. ponieważ może spaść ciśnienie krwi. Należałoby zmierzyć dziecku ciśnienie przed i po podaniu.

Wysoka dawka witaminy A - Protokół wirusowy, Leigh Ann Chapman, ND, 503-492-9427

Dawka: dla 25-50 kg dziecka 400.000 UI witaminy A palmitynian ale w 3 dawkach podzielonych przez 2 kolejne dni. Powtórzyć po 6 miesiącach, jeżeli konieczne lub według zaleceń lekarza.

Jeśli miana ślinowe rubeola IgA są podwyższone, poziomy IgG są bardzo podwyższone, dziecko ma swoją historię silnej reakcji na MMR i / lub następnie regresu wkrótce potem, a na pewno z przeciwciałami przeciw tkankom mózgu wskazującymi na reakcję autoimmunologiczną, wierzę, że istnieje wskazanie, że dziecko może odnieść korzyść z tej dużej dawki Wit A, a następnie do 10.000-25.000 na dzień w zależności od wieku i wielkości. Niektórzy rodzice donoszą korzyści nawet z jeszcze mniejszych dawek.

Jakiego rodzaju witaminy użyć? Oleju rybnego z witaminą A, czy palmitynianu witaminy A?

Według Indeksu Merck, palmitynian forma all-trans lub retinol jest przeważającym estrem w olejach z wątroby ryb (dorsz, rekin). Jednakże, aby być praktycznymi, musimy użyć syntetycznej formy palmitynianu witaminy A do osiągnięcia tak wysokich dawek farmakologicznych. Syntetyczny palmitynian może być problemem u osób alergicznie wrażliwych. Naturalny olej rybi zawiera all-trans-retinol,-cis-retinol i prawdopodobnie kilka bardzo podobnych cząsteczek. Nie ma gwarancji, że palmitynian syntetyczny będzie je zawierał. Jestem ostrożna wobec syntetyków, ale znowu, dla dawek >200.000 IU musimy użyć tego, co jest praktyczne. Byłoby to niemożliwe, aby spożywać ilości oleju rybnego wymaganego do spełnienia tych dawek w ciągu 2 dni na 400.000 IU.

Dlaczego dla Odry?

Witamina A jest zużywana szybko, kiedy wirus odry jest obecny. Uważamy, że witamina A bardzo łatwo daje włączyć się do komórek wirusa i uniemożliwia ich wzrost i reprodukcję. Wykazano, że w obecności aktywnego wirusa odry, 2 dni mega-dawki 400.000 IU witaminy A stworzy niezwykle łagodny krótkotrwały przypadek, choroby, osób które zaraziły się tą chorobą.

Dla dzieci, u których uważamy, że istnieje problem z atenuowaną (osłabioną) postacią odry w jelitach, Witamina A będzie miała ten sam efekt. Moje obecne zalecenia są oparte na dowodach, że jeśli Twoje dziecko:

ma wysokie przeciwciała rubeola IgG w surowicy i / lub wysokie IgA wydzielnicze śliny
przeciwciała MBP lub inne nerwowe są podwyższone (wskazanie procesu autoimmunologicznego)
jest historia reakcji na lub regresu po szczepionce MMR
są ciągłe problemy jelitowe,

Twoje dziecko może mieć jelitową odrę. Uwzględniając zakres może również prowadzić do tego wniosku. (Niekiedy nawet płyn rdzeniowy zawierał odrę szczepionkową w grupie dzieci z powikłaniami po szczepionce). Bez korzyści uzyskiwania pozytywnych raportów z biopsji jelita podczas kolonoskopii, wielu rodziców dawało dzieciom wysokie dawki witaminy A.

Czy Witamina A nie jest toksyczna?

Toksyczność ta jest bardzo przesadnie nagłaśniana. Odnotowano jeden zgon z toksyczności Wit A u dorosłego mężczyzny, który nic nie jadł, oprócz wątroby niedźwiedzia polarnego. W przeciwnym razie, to jest bardzo potrzebna i całkiem bezpieczna witamina, ale jest przechowywana w wątrobie, więc, 400.000 IU powinno być prawdopodobnie jednorazowym leczeniem, lub z pewnością nie powtarzanym więcej niż dwa razy w roku.

Jeśli dziecko wykazuje jakiekolwiek z następujących objawów toksyczności, należy przerwać natychmiast podawanie witaminy A i skontaktować się z lekarzem.

Objawy toksyczności: witaminy A:
 • Swędząca wysypka
 • Ból głowy
 • Zawroty głowy
 • Nadpobudliwość lub letarg
 • Zaburzenia widzenia
 • Wybrzuszenia szwów czaszkowych (u niemowląt)
 • Ból kości lub obrzęk
 • Obecność ciemiączka (niemowlęta i dzieci)
 • Zmiany skórny i dotyczące włosów
 • Wypadanie włosów
 • Łojotok
 • Pękanie w kącikach ust
 • Drażliwość
 • Zmniejszenie apetytu
 • Słabe przybieranie na wadze (niemowlęta i dzieci)
 • Nudności, wymioty
 • Senność
 • Podniesione stężenie wapnia w surowicy

  

 

 

 

 

Żródła:

http://chapmannd.com/uploads///Vitamin%20A%20in%20autism.pdf

M.Candless "Dzieci z głodującymi mózgami”

PROTOKÓŁ WITAMINY A  - NOWA TERAPIA AUTYZMU OPRACOWANA PRZEZ DR MARY MEGSON The Pfeiffer Treatment Center

 

 

 

 

Inne artykuły

bez glutenubez mlekabez cukruprzekąskadyniafrytkifrytki z dynioliwkowezycieśniadaniejajkagofrykolacjapłatki jaglanechlebbułkikukurydzapasożytyblognasza codziennośćleczenie autyzmuautyzmspektrum autyzmucałościowe zaburzenia rozwojuprotokół witaminy Aleczenie biomedyczneBethanecol MyocholineUrecholine,życie autystówobiadzupapietruszkaselercukiniamakaronłosośbrokułkrearywne zabawybutelki sensorycznezabawadzieciintegracja sensorycznaokouchobiszkoptyjarmużbabeczkimuffinysłodkościciastacandidagrzybicanaturalne leczenieszczepieniaodtruwanie szczepieńdr Tinusdr Tinus SmitsAutism beyond depairartykuły o autyzmieRDILDNzatrucie metalami ciężkimirtęćaluminiumimmunologiaodpornośćukład odpornościowystres oksydacyjnyclostridiamikroflora jelitowawyszczepialność w PolsceMMRKrztusiecodszkodowania za powikłaniaNOPczy warto szczepićczytaj ulotkileczenie oliwkiglutenomorfinykazeinomorfinyleczenie grzybicynystatynanasza historiaobjawy autyzmufiguryklejnożyczkipapiertranwit Cmagnezantybiotykisłużba zdrowiaprzedszkoleeuvaxBeuvax Bkoreańskie szczepionkirediagnozaCDCkwiecieńświatowy dzień autyzmuodtruwaniewielkanocecholaliewycofane szczepieniaszpitalzapalenie płucwakacjebałtykpolskie morzewładysławowoSTOPNOPreakcje na odtruwaniepodsumowanierok leczeniaokiem matkilekarzediagnozaprawdakłamstwoszukanie prawdydlaczego jadlaczego moje dzieckokrok po krokuzdrowiezaburzenia neurologiczneregresdiagnoza klinicznadiagnoza funkcjonalnaworeczekworektestowanie artprotokół artleczenie jelitoczyszczanie z metali ciężkichświętamikołajlist do mikołajasynapsisszczepienia zwiększają ryzyko autyzmuJiMsiłaenergiarodzice dzieci z autyzmembiedne dziecko bo nie je cukierkówdobre samopoczucietrzecie urodzinyZOOSIBOZDJzespół drażliwego jelitarobaleglistaowsiklambliepełniaodrobaczaniedietabrudne ręcepodwieczorekpuddingtapiokakulki tapiokowemleko kokosowetruskawkiterapia rękimała mototrykaduża motorykarozwój dziecinauka pisaniagrafomotorykaręcedłoniepalcezabawy z dzieckiemowoceagarżelkiwitaminkimniamdla dziecidla dorosłychprzyprawyzdrowe jelitaoreganochilibazyliatymianekcebulaczosnekkardamonczarnuszkaimbirkurkumagoździkiestragonrozmarynpalckibatatsłodki ziemniaksłodkie ziemniakibatatyszybkie daniecytrynaodkwaszanieodgrzybianiewodaelektrolityładnaceraizopatiahomeopatiaCEASETinusSmitsodrananiebieskobadaniaczerwonalampkawyleczonyzautyzmuasdautyzmbezłezupadłamedycynawyznania matkidr WakefieldusłyszećciszędrKuliszpiasekkinetycznykineticsandkreatywne zabawychwila dla siebiechorejelitachoroby jelitowetoksynybakterie dysbiotyczneczynnik mitochondrialnyziemia okrzemkowakrzempaznokciezdrowy brzuchprobiotykibakterieprobiotycznezestawienie probiotykówporównanie bakterii probiotycznychATECtestdrMajewskaVaxxed From Cover Up to CatastrophedeNiroopioidyprzeciekającejelitozrób to samTalerzykikoordynacjazabawy z dziećmiantyoksydantyflawonoidystresoksydacyjnyflavonwolnerodnikienzymyleczeniejelitopiatygenywirusyinfekcjekatarkaszelgorączkajak zapobiec ASDciążakobietametale ciężkietarczycamthfrcyklmetylacyjnykwasfoliowylas aktywnywypoczynekkomarykleszczemeszkidotelniamysiezdrowe dzieckożywienie dziecikurczakryżwarzywadżemżołądektrawieniereflukszgagazakwaszanieżołądka

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.